Nie jest to poetyckie stwierdzenie autora lecz jedna z wypowiedzi rowerzystów, korzystających z ostatniej tego lata (5.09.) przeprawy na Bugu i Narwi katamaranami ALBATROS.

Lato jeszcze nie minęło, a pogoda wręcz zachęca do pieszych i rowerowych wędrówek malowniczymi trasami gminy Serock i wokół Jeziora Zegrzyńskiego. Ku zmartwieniu licznie odwiedzających nas turystów,  zawieszona została (do czerwca 2022 roku) wakacyjna przeprawa z molo w Serocku do  Cupla i Arciechowa. Katamarany były turystycznym hitem tegorocznych wakacji, dzięki promocji tzw. rowerowej pętli wokół Jeziora Zegrzyńskiego w Internecie i punktach informacji turystycznej na Mazowszu. Ułatwieniem w wyborze trasy była wydana przez nasze Stowarzyszenie mapa z opisami trzech tras rowerowych i rozkładem rejsów, którą można było bezpłatnie otrzymać na katamaranach ALBATROS. Warto wiedzieć, iż te małe statki turystyczne, wykorzystywane do przeprawy rowerowo – osobowej na Bugu i Narwi, spełniały rolę mobilnych punktów Informacji Turystycznej, gdyż można tu było otrzymać kompetentną informację o lokalnych atrakcjach oraz przewodniki  i mapy przyrodniczych atrakcji Krainy Dolnego Bugu i Jeziora Zegrzyńskiego, wydane 2021 r. dzięki dofinansowaniu ze środków UE.

Niestety koniec wakacji jest  sygnałem, że nieuchronnie zbliża się jesień, a z nią koniec żeglugowego sezonu nad Jeziorem Zegrzyńskim. Mimo, iż pierwsza niedziela września była ostatnią by móc skorzystać z rejsów z serockiego molo,  to nadal można wynająć statek na wycieczką po Narwi i Jeziorze Zegrzyńskim (więcej na www.zeglugamazowiecka.pl) lub skorzystać z rejsu z Warszawy do Serocka tramwajem wodnym „Zefir”. Warto wspomnieć, iż wakacyjne rejsy statku pasażerskiego ALBATROS odbywają się od 10 lat, a w tym roku  skorzystało z nich ponad 1200 pasażerów, wśród których większość stanowili mieszkańcy naszej gminy i powiatu legionowskiego. Od dwóch lat posiadacze „Karty Serocczanina” korzystają z ulgowych biletów (10 zł.), a pozostali uczestnicy rejsów, dzięki dofinansowaniu rejsów przez Serockie Inwestycje Samorządowe, czyli spółkę Miasta i Gminy
w Serocku, korzystali z nieznacznie droższych niż przed rokiem cen biletów (szkolne i studenckie 15 zł. normalne 20 zł.). Mimo zakończenia rejsów spacerowych z serockiego molo, statek pasażerski ALBATROS jest wykorzystywany do promocji turystycznych i przyrodniczych atrakcji Serocka podczas komercyjnych rejsów, m.in. podczas Festiwalu Muzyki Elektronicznej w Ryni Dzięki współpracy Żeglugi Mazowieckiej (armator statku ALBATROS) i Stowarzyszenia „Zalew Zegrzyński” (armator katamaranów) z Mazowiecką Regionalną Organizacją Turystyczną i Mazowieckim Oddziałem PTTK, we wrześniu i październiku odbędą się rejsy Study Tour z udziałem touroperatorów z Mazowsza oraz dziennikarzy i blogerów specjalizujących się w problematyce turystycznej.

Przeprawa na Bugi i Narwi katamaranami Albatros jest atrakcją nie tylko dla rowerzystów (ok. 40 %  wszystkich pasażerów) lecz również dla mieszkańców i turystów odwiedzających powiaty: legionowski i wołomiński. Możliwość przeprawy na dzikie plaże Cupla i Arciechowa  (pozbawione sklepów i małej gastronomii), docenili mieszkańcy Serocka i szukający tu spokoju od miejskiego zgiełku turyści. Dla mieszkańców gminy Dąbrówka i Radzymin przeprawa z Arciechowa do Serocka była innego rodzaju turystyczną atrakcją. W każdą sobotę na przystankach katamaranów na Cuplu i w Arciechowie ustawiały się  kolejki by dotrzeć na  targ przy  serockim rynku, a w niedzielę głównie rodziny z dziećmi  na lody przy strzeżonej plaży, z placem zabaw i kulinarnymi atrakcjami miejscowych tawern i smażalni ryb.

Przeprawy z Serocka do Cupla i Arciechowa obsługiwały dwa katamarany ALBATROS, przystosowane do przewozu 12 pasażerów i rowerów. Od weekendu majowego do 5 września br. te małe statki turystyczne odbyły łącznie ok. 500 rejsów, z których skorzystało ponad 2500 pasażerów. Od 1 czerwca do 5 września, we wszystkie soboty, niedziele i święta katamarany pływały zgodnie z rozkładem rejsów od 9.00 do 18.00 z molo w Serocku, korzystając z nowych przystanków wodnych u ujścia Bugu do Narwi w Arciechowie (budowa przystani dofinansowana przez gminę Radzymin) i Cuplu. Zatrudnieni na statkach marynarze posiadali nie tylko niezbędne kwalifikacje zawodowe (kapitana, bosmana lub stermotorzysty żeglugi śródlądowej) lecz również wiedzę i umiejętności informatorów turystycznych po atrakcjach Krainy Dolnego Bugu i Jeziora Zegrzyńskiego. Rejsy statków (koszt eksploatacji
i zatrudnienia marynarzy) były dofinansowane m.in. ze środków samorządowych gminy Serock
i Radzymin, Powiatu Wołomińskiego oraz darowizn osób fizycznych.

Koniec żeglugi katamaranów i statków z serockiego molo to nie koniec turystycznego sezonu w krainie Dolnego Bugu i Jeziora Zegrzyńskiego. Zachęcamy do wybrania naszej krainy na wycieczkę brzegami Bugu, Narwi i Jeziora Zegrzyńskiego. Planując wycieczkę jedną z przyrodniczych tras warto zajrzeć do Internetu (jeziorozegrzynskie.info) i „ściągnąć” aktualne przewodniki i mapy 7 gmin położonych w pobliżu Jeziora Zegrzyńskiego (Dąbrówka, Jabłonna, Nieporęt, Radzymin, Serock, Somianka i Wieliszew).

Kończące się lato jest okazją odwiedzenia Serocka nie tylko w malowniczej scenerii jesiennych barw lasów i wąwozów lecz również zimą i wiosną, gdyż już w maju 2022 roku  przy molo w Serocku, czekać będą spragnieni turystów „marynarze słodkich wód”, czyli załogi pasażerskich statków i katamaranów Albatros.

Zbigniew Szumera

Wrzesień 2021

www.zeglugamazowiecka.pl