INFORMACJA O STOWARZYSZENIU „Zalew Zegrzyński”

Stowarzyszenie na Rzecz Promocji i Rozwoju Zalewu Zegrzyńskiego działa od 1998 roku na terenach powiatów: legionowskiego, nowodworskiego, pułtuskiego, wołomińskiego i wyszkowskiego. W swojej historii było inicjatorem i organizatorem wielu akcji promocyjnych, społecznych i edukacyjnych. Stowarzyszenie prowadzi Internetową Informację Turystyczną na własnej stronie www.jeziorozegrzynskie.info.
W latach 1998-2009 Stowarzyszenie było wydawcą regionalnego miesięcznika „Nad Zalewem”. W 2001 roku byliśmy organizatorem edukacyjnego konkursu ekologicznego „Tajemnice Przyrodnicze Zalewu Zegrzyńskiego”, w efekcie którego zebrano materiały do ilustrowanego wydania „Przewodnika i Mapy Atrakcji Przyrodniczych Zalewu Zegrzyńskiego” (2004 rok, nakład 4.000 egz.).


W 2010 roku stowarzyszenie było współorganizatorem Mazowieckiego Forum Samorządowego w Sejmie RP poświęconemu turystyce, w ramach którego odbyła się w Jachrance konferencja z udziałem przedstawicieli władz samorządowych województwa mazowieckiego oraz branży turystycznej i hotelarskiej z terenu 6 miejscowych gmin, której tematem było wykorzystanie walorów Turystycznej Krainy Dolnego Bugu i Jeziora Zegrzyńskiego w promocji atrakcji turystycznych Mazowsza.


W latach 2010-2011 Stowarzyszenie zrealizowało cykl szkoleń dla sołtysów powiatu legionowskiego
w ramach projektu „Edukacja – najlepsza inwestycja” (POKL) dot. walki z wykluczeniem społecznym i podnoszenia kwalifikacji zawodowych.


W latach 2011-2014 w konkursach LGD Partnerstwo Zalewu Zegrzyńskiego wykonaliśmy:

  • 6 filmów turystycznych promujących atrakcje przyrodnicze, krajobrazowe i kulturowe 4 gmin Krainy Jeziora Zegrzyńskiego: Nieporęt, Wieliszew, Radzymin i Serock oraz 2 gmin Krainy Dolnego Bugu – Dąbrówki i Somianki.
  • Wydawnictwo „Szlaki dziedzictwa przyrodniczego Turystycznej Krainy Jeziora Zegrzyńskiego”, obejmującego mapę 5 tras przyrodniczych na terenie 7 gmin oraz opis atrakcji przyrodniczych (nakład 100 tys. egz. – kolportaż w gazecie ogólnopolskiej – Super Express).
  • Mapę i monografię „Szlaki wodne Dolnego Bugu i Jeziora Zegrzyńskiego, obejmującej (na rewersie) dwie mapy szlaków wodnych Jeziora Zegrzyńskiego oraz szlak wodny Dolnego Bugu (od Wyszkowa do Serocka), zaś na rewersie opis atrakcji przyrodniczych i turystycznych gmin: Somianka (pow. wyszkowski), Dąbrówka i Radzymin (pow. wołomiński), Jabłonna, Nieporęt, Wieliszew i Serock (pow. legionowski) – nakład 2.000 egz. – kolportaż na terenie miast i gmin regionu.

W 2016 roku Stowarzyszenie zrealizowało dwa zadania publiczne, które otrzymały dofinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego: Aplikację Szlaku Polski Walczącej na trenie miasta Legionowo oraz Mapę atrakcji przyrodniczych Krainy Dolnego Bugu i Jeziora Zegrzyńskiego.

Stowarzyszenia aktywnie działa na rzecz edukacji ekologicznej, zwłaszcza w walce ze smogiem. W latach 2018-2019 roku z inicjatywy stowarzyszenia zostały umieszczone w Serocku, Legionowie, Pułtusku, Wołominie i Wyszkowie zainstalowano czujniki pomiaru jakości powietrza (więcej na www.oddychajwserocku.pl) sfinansowane ze śroków Samorzadu Województwa Mazowieckiego w ramach projektu ekologicznego pt.„Czyste powietrze – szkolny program edukacyjny”, adresowanego do szkół ponadgimnazjalnych na terenie powiatów: legionowskiego, nowodworskiego, pułtuskiego, wołomińskiego i wyszkowskiego.

Główna aktywność organizacji w ostatnich latach koncentruje sie na organizacji stałej przeprawy rowerowej i osobowej na Bugu i Narwi. Dzieki środkom z Europejskiego Funduszu Rybactwo i Morze, zbudowane zostały dwa małe statki pasażerski - katamarany ALBATROS. W 2019 roku dzieki finansowemu wsparciu samorządów Powiatów Wołomińskiego i Wyszkowskiego, miast Radzymin i Serock oraz gmin Dabrówka i Somianka - zorganizowano pilotazową przeprawę z Serocka do Arciechowa na Narwi oraz z Kuligowa do Popowa nad Bugiem, z których skorzystał podczas wakacji blisko 2000 pasażerów, głownie mieszkańców i odwiedzających nas turystów.

 


Stowarzyszenie na Rzecz Promocji i Rozwoju Zalewu Zegrzyńskiego jest członkiem – założycielem Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej i Kurpiowskiej Organizacji Turystycznej oraz Stowarzyszenia LGD Zalewu Zegrzyńskiego.

 

Władze Stowarzyszenia w kadencji 2019-2022:

Prezes zarządu: Zbigniew Szumera,
Wiceprezes - Sekretarz: Magdalena Wantoła – Szumera,
Wiceprezes - Skarbnik: Jakub Buragiewicz,
Członkowie Zarządu: Mikołaj Madejak i Igor Sulich

Komisja Rewizyjna:
Przewodnicząca: Małgorzata Topp,
Członkowie: Robert Białobrzeski i Krzysztof Paciorek


Kontakt: Tel. 601 22 13 13, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., adres do korespondencji: 05-140 Serock, ul. Retmańska 47.

 

Statut stowarzyszenia: pobierz (pdf) 

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Polityka prywatności