Tradycyjnie na początku maja obchodzone były Dni Funduszy Europejskich, w których udział wzięły po raz pierwszy katamarany ALBATROS oraz jacht motorowy „Unijny Wiatr”, zakupione dzięki dofinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu „Rybactwo i Morze”. Z molo w Serocku można było przepłynąć się po Narwi i Jeziorze Zegrzyńskim motorówką lub odbyć rejs katamaranem po Bugu.
Warto wspomnieć, iż katamarany są jednostkami prototypowymi, zaprojektowanymi i zbudowanymi specjalnie dla rejsów po płytkim zazwyczaj Bugu. Są to małe, motorowe łodzie turystyczne, posiadające stojaki dla 8 rowerów i miejsca dla 12 pasażerów, umieszczone na dwóch pływakach i napędzane silnikiem spalinowym TOHATSU 30KM. Armatorem i projektantem katamaranów ALBATROS jest Stowarzyszenie na Rzecz Promocji i Rozwoju Zalewu Zegrzyńskiego z siedzibą w Serocku, a wykonawcą firma ROTO-TECH sp. z o.o. z Tomic w powiecie piaseczyńskim.


W sezonie żeglugowym 2019 katamarany będą wykorzystywane do promocji atrakcji turystycznych regionu podczas planowanych rejsów wakacyjnych. Dzięki podpisanym umowom z powiatami wołomińskim i wyszkowskim oraz władzami gmin Dąbrówka, Somianka, Radzymin i Serock stowarzyszenie otrzymało niezbędne fundusze na organizację w sezonie letnim - stałych, weekendowych rejsów na Bugu i Narwi.
Tak więc już wkrótce „domknięta” będzie rowerowa pętla wokół Jeziora Zegrzyńskiego, umożliwiająca pasjonatom turystyki aktywnej przeprawę np. rowerem przez rzekę Bug, miedzy mostami w Wierzbicy na Narwi i Wyszkowie na Bugu. Trasę z Serocka do Arciechowa (gmina Radzymin) i Cupla (gmina Serock) obsługiwać będzie ALBATROS 1 (tel. do kapitana – 609 511 417), a trasę z Kuligowa (gmina Dąbrówka) do Popowa (gmina Somianka) – Albatros 2 (tel. do kapitana – 609 511 418). Więcej informacji szukajcie na stronie informacji turystycznej www.jeziorozegrzynskie.info.


Na zdjęciach załoga katamaranów i prezes Stowarzyszenia kpt. Zbigniew Szumera podczas Dni Funduszy Europejskich w Serocku.


Magdalena Szumera

 

W kwietniu br. pojawiły się na Jeziorze Zegrzyńskim dwa nowe statki turystyczne przystosowane do przewozu rowerów i 12 pasażerów. To katamarany ALBATROS zbudowane w 2018 roku przez Stowarzyszenie na Rzecz Promocji i Rozwoju Zalewu Zegrzyńskiego, w ramach projektu pt. ”Mobilne Punkty Informacji Turystycznej”, dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu „Rybactwo i Morze”. Jest to niezwykle ważna inicjatywa, gdyż najbliższe miejsca gdzie można uzyskać informację o miejscowych atrakcjach znaleźć można w Informacji Turystycznej w Legionowie, Wyszkowie lub w Pułtusku.


Jak zapewnia armator, w sezonie nowym żeglugowym na katamaranach dostępne będą wydawnictwa promujące turystyczną krainę Dolnego Bugu i Jeziora zegrzyńskiego oraz uzyskać będzie można rzetelną informacje od zatrudnionych marynarzy, przeszkolonych ze znajomości atrakcji historycznych, turystycznych i przyrodniczych nadbużańskich miejscowości. Katamarany ALBATROS wykorzystane zostaną również do organizacji turystycznych przepraw na Bugu i Narwi. Projekt taki będzie realizowany w ramach planowanego zadania publicznego pt. „Tramwaje wodne na turystycznej pętli Jeziora Zegrzyńskiego”. Powyższe działanie jak i uruchomienie sezonowej przeprawy na Bugu i Narwi uzależnione jest jednak od pozyskania niezbędnych funduszy na opłacenie m.in. kosztów zatrudnienia załóg, ubezpieczenia statków i pasażerów oraz kosztów bieżącej eksploatacji katamaranów.
Za uruchomieniem tej nowej atrakcji turystycznej przemawia fakt, iż planowana inicjatywa jest spójna z Lokalną Strategią Rozwoju na lata 2016-2023 dla obszaru gmin: Nieporęt, Serock, Wieliszew (powiat legionowski), Dąbrówka, Radzymin (powiat wołomiński) i Somianka (powiat wyszkowski). Stowarzyszenie na Rzecz Promocji i Rozwoju Zalewu Zegrzyńskiego.


Stowarzyszenie jest w trakcie finalizowania porozumień i umów z deklarującymi pomoc finansową władzami Serocka, Radzymina, Somianki i Dąbrówki oraz powiatów wołomińskiego i wyszkowskiego. Zarówno armator katamaranów jak i rowerzyści nie mogą się doczekać uruchomienia pierwszej w historii Jeziora Zegrzyńskiego - przeprawy promowej na Narwi z Serocka do Arciechowa lub na Bugu z Kuligowa do Popowa.


Na zdjęciach katamaran Albatros w Jeziorze Zegrzyńskim – Serock n. Narwią.


Tekst i foto; Magdalena Szumera

Stowarzyszenie na Rzecz Promocji i Rozwoju Zalewu Zegrzyńskiego z siedziba w Serocku ogłasza konkurs otwarty na wykonanie:

Część 1 – budowa katamaranów

 1. Dwóch katamaranów pasażerskich, posiadających homologację na pływanie po wodach śródlądowych, przystowanych do przewozu osób i rowerów,
  o następujących parametrach technicznych:

 • wymiary 7 x 3 metry

 • pływaki PE

 • konstrukcja nośna stal ocynkowana + pokład ze sklejki wodoodpornej

 • sterówka z kierownicą, przekładnią i sterociągiem

 • 14 krzesełek,

 • 8 stojaków na rowery

 • 2 zbiorniki na paliwo

 • trap składany o długości 200 cm.

 1. Dodatkowe informacje i istotne postanowienia umowy:

   1. Zamawiany sprzęt musi być fabrycznie nowy

   2. Termin dostawy nie później niż 60 dni po podpisaniu umowy

   3. Odbiór Zamówienia odbywa się w siedzibie wykonawcy lub w porcie zleceniodawcy w Serocku, województwo mazowieckie

   4. Zamawiający przewiduje możliwość wypłaty zaliczki, jednak w kwocie nie wyższej niż 30% wartości zamówienia.

   5. Gwarancja przynajmniej 24 miesiące

   6. Zapewnienie serwisu gwarancyjnego na terenie Polski

   7. Czas reakcji na zgłoszenie gwarancyjne nie dłużej niż 5 dni roboczych

   8. W ofercie należy wskazać cenę w kwocie brutto.

Część 2 – silnik spalinowy do napędu katamarana

 1. Silnik spalinowy o mocy nie mniejszej niż 30KM wraz z osprzętem umożliwiającym montaż i użytkowanie katamaranu o wymiarach 7 x 3 metry, sztuk 2.

 2. Dodatkowe wymagania:

   1. Zamawiany sprzęt musi być fabrycznie nowy

   2. Termin dostawy nie później niż 30 dni po podpisaniu umowy

   3. Gwarancja przynajmniej 12 miesięcy

   4. Zapewnienie serwisu gwarancyjnego na terenie Polski oraz jednostki zastępczej na czas napraw serwisowych

   5. Czas reakcji na zgłoszenie gwarancyjne nie dłużej niż 2 dni robocze

 

Część 3 – Przyczepa do transportu katamaranów

 

 1. Przyczepa samochodowa (1 szt.) przystosowana do przewozu katamaranu o wymiarach 7 x 3 m, wyposażoną w wciągarkę elektryczną, posiadająca homologację na transport po drogach Unii Europejskiej.

 2. Dodatkowe wymagania:

   1. Zamawiany sprzęt musi być fabrycznie nowy

   2. Termin dostawy nie później niż 30 dni po podpisaniu umowy

   3. Gwarancja przynajmniej 12 miesięcy

   4. Zapewnienie serwisu gwarancyjnego na terenie Polski oraz jednostki zastępczej na czas napraw serwisowych

   5. Czas reakcji na zgłoszenie gwarancyjne nie dłużej niż 2 dni robocze

Część 4 – Działania promocyjne

 

 1. Napisanie i zilustrowanie broszury pt. Kraina Dolnego Bugu i Jeziora Zegrzyńskiego.
  W ramach zadania będzie napisanie ok 12 autorskich tekstów i wykonanie lub wybór ok. 20 zdjęć obiektów wskazanych przez zleceniodawcę oraz opracowanie kartograficzne szlaków wodnych Dolnego Bugu od Wyszkowa do Serocka i Narwi od Pułtuska do zapory w Dębem.

 

 1. Napisanie i zilustrowanie wydawnictwa książkowego - przewodnika pt. Kraina Dolnego Bugu i Jeziora Zegrzyńskiego. W ramach zadania będzie napisanie ok 48 autorskich tekstów i wykonanie lub wybór ok. 60 zdjęć obiektów wskazanych przez zleceniodawcę oraz opracowanie kartograficzne turystycznych szlaków wodnych Dolnego Bugu od Wyszkowa do Serocka i Narwi od Pułtuska do zapory w Dębem.

 

 

 1. Opracowanie techniczne, druk i falcowanie broszury pt. Kraina Dolnego Bugu i Jeziora Zegrzyńskiego w formacie A-2/B-2 falcowany (składany) do formatu A-4/B-5 (oferta wariantowa), o następujących parametrach technicznych:

  1. - papier 90-100 g/m.kw

  2. - druk offsetowy 4+4 kolory

  3. - nakład 70 tys. egz.

  4. - kolportaż: 64.000 egz. – insert (Super Express lub Fakt), 6.000 egz. – wysyłka do 60 adresatów.

 

 1. Opracowanie techniczne, druk i oprawa wydawnictwa książkowego - przewodnika dla turystów i wędkarzy pt. Kraina Dolnego Bugu i Jeziora Zegrzyńskiego, o następujących parametrach technicznych:

  1. - format DL

  2. - objętość 48 stron

  3. - druk offsetowy 4+4 kolory

  4. - papier kreda mat 150 g

  5. - 4 wklejane mapki o formacie A-4

  6. - okładka 250 g, 4+4 kolory + folia mat + lakier wybiórczy UV

  7. - nakład 6000 egz.

  8. - dystrybucja do 60 adresatów

Część 5 – Konferencje, szkolenia, Study-Tour dla dziennikarzy

 

 1. Organizacja 2 jednodniowych konferencji stacjonarnych (każda po 20 osób) z cateringiem dla lokalnej branży turystycznej.

Miejsce i termin konferencji:

  1. Skansen w Kuligowie nad Bugiem – czerwiec 2018.

  2. Urząd Miasta w Serocku - wrzesień 2018

 

 1. Przeprowadzenia 10 szkoleń z zakresu wędkarstwa wraz z zajęciami praktycznymi oraz cateringiem dla 14 os. na każdym szkoleniu. Miejsce szkolenia: Siedziba stowarzyszenia w Serocku i Skansen w Kuligowie nad Bugiem (praktyka na katamaranach).

Termin realizacji: lipiec-sierpień 2018

 

 1. Organizacja Study Tour – konferencji dla dziennikarzy z dojazdem z Warszawy do Kuligowa nad Bugiem, zwiedzanie i objazd na trasie Kuligów – Nieporęt – Serocka – Warszawa, catering dla 30 osób, przewodnik oraz prelekcje dwóch osób.
  Termin realizacji: wrzesień 2018

Informacje dodatkowe:

 1. Kryteria wyboru oferty: 50 % cena, 50% doświadczenie i jakość.

 2. Zamawiający dopuszcza składanie ofert częściowych .

 3. Oferty prosimy kierować na adres stowarzyszenia: Stowarzyszenie na Rzecz Promocji i Rozwoju Zalewu Zegrzyńskiego, 05-140 Serock, ul. Retmańska 47 ­(wersja papierowa) lub na e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 4. Termin nadsyłania ofert do dnia 24.04.2018 do godz. 8.00 (decyduje data stempla pocztowego) lub e-mailem’

Dodatkowe informacje:

Prezes Zarządu Stowarzyszenia - Zbigniew Szumera Tel 601 22 13 13.

Podkategorie

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Polityka prywatności