Witamy w nowym sezonie żeglugowym nad Jeziorem Zegrzyńskim. Co prawda sezon zaczniemy w drugiej połowie czerwca, jednak korzystając z dobrej i wiosennej pogody oraz z wolnego czasu (epidemia koronawirusa) zachecamy do pieszych i rowerowych wycieczek nadnarwińskim bulwarami Serocka. Nim ruszy żegluga pasażerska i uruchomiona zostanie cała baza turystyczna i gastronomiczna nad Jeziorem Zegrzyńskim - zapraszamy do "ściągniecia" z naszej strony aplikacji lub flipboków wydawnictw promujących szlaki przyrodnicze, rowerowe i wodne naszej krainy.

W tym roku planujemy kontynuację, rozpoczetych w 2019 roku, przepraw rowerowo - osobowych na Bugu i Narwi katamaranami ALBATROS. Dzięki tej inicjatywie po raz pierwszy od zamierzchłych czasów umożliwiono mieszkańcom Arciechowa (gmina Radzymin, powiat wołomiński) odwiedzenia połozonego po drugiej stronie Narwi - Serocka. Równiez dla mieszkańców Popowa (gmina Somianka, powiat wyszkowski) atrakcją będzie wycieczka do Skansenu kultury ludowej Mazowsza i Podlasia w Kuligowie (gmina Dabrówka, powiat wołomiński). Ta nowa atrakcja na turystycznej mapie Jeziora Zegrzyńskieg, zaintersowć powinna rowerzystów i sympatyków pieszych wedrówek po nadburzańskich terenach chronionej przyrody. Sądzimy,że podobnie jak przed rokiem rejsy naszych statków będą atrakcją nie tylko dla mieszkańców lecz również dla odwiedzających nas turystów.

Katamarany ALBATROS zostały zbudowane w 2018 roku dzięki realizacji projektu uruchomienia nad Jeziorem Zegrzyńskim Mobilnych Punktów Informacji Turystycznej. Bezpośrednim powodem był brak na terenie okolicznych miast i gmin certyfikowanych punktów Informacji Turystycznej.  Rolę te spełniają co prawda działy promocji Urzedów gminnych Nieporetu, Srocka, Radzymina i Wieliszewa, jednak podczas weekendu przybywający tu turysta może liczyć jedynie na siebie oraz kontakt z Internetem. Tak więc dzieki katamaranom ALBATROS, w nowym sezonie żeglugowym 2020 roku,  obsługujący je  marynarze - będą jednocześnie informatorami Mobilnych Punktów Informacji Turystycznej. Bedzie tu można otrzymać bezpłatne wydawnictwa promujące atrakcje Dolnego Bugu i Jeziora Zegrzyńskiego oraz uzyskać informację co warto zwiedzić, gdzie można wypożyczyć kajak lub gdzie można smacznie zjeść.

Warto wspomnieć, iż kontynuacja rejsów katamaranami w 2020 roku na turystycznych, rowerowych trasach wokół Jeziora Zegrzyńskiego będzie możliwa głównie dzięki finansowej pomocy lokalnych i wojewódzkich władz samorządowych. Jesteśmy przekonani, iż deklaracje dofinansowania planowanych rejsów w 2020 roku, jakie otrzymaliśmy od władz Powiatu Wołomińskiego, miast Radzymin i Serock oraz gmin Dąbrówka i Somianka, pozwolą na utrzymanie promowych połączeń na Bugu i Narwi. 


Na zdjęciach statki w Kuligowie nad Bugiem i w Serocku nad Narwią.


Tekst i fot: Magdalena Szumera

Rozkład rejsów katamaranów

 

 

Pobierz rozkład

 

 

Mobilne Punkty Informacji Turystycznej

Rowerowa pętla wokół Jeziora Zegrzyńskiego jest nową atrakcją Turystycznej Krainy Dolnego Bugi i Narwi. W 2018 roku, dzięki dofinansowaniu ze środków europejskiego Funduszu „Rybactwo i Morze”, zbudowane zostały dwa katamarany pasażerskie ALBATROS 1 i ALBATROS 2, przeznaczone do  obsługi ruchu turystycznego oraz przeprawy na Bugu w okolicy Popowa (gmina Somianka) i Kuligowa (gmina Dąbrówka) oraz w pobliżu ujścia Bugu do Narwi (gmina  Serock i Radzymin). Są to małe statki turystyczne, posiadające wszelkie wymagane prawem wodnym uprawnienia do przewozu 12 pasażerów i rowerów.

Ponadto katamarany będą spełniały rolę Mobilnych Punktów Informacji Turystycznej, gdzie będzie można otrzymać informację o lokalnych atrakcjach turystycznych,  bezpłatne  wydawnictwa  (mapy, ulotki i przewodniki) reklamujące miejscowe pensjonaty, smażalnie ryb, restauracje, wypożyczalnie kajaków i rowerów. W sezonie żeglugowym (maj-wrzesień) stowarzyszenia planuje organizację wycieczek dla grup zorganizowanych (dla 12 lub 24 osób) na trasie Serock – Kuligów – Popowo Kościelne – Serock, połączone ze zwiedzaniem Skansenu w Kuligowie nad Bugiem oraz degustacją miejscowych potraw. Autorem projektu oraz armatorem katamaranów jest Stowarzyszenie na rzecz Promocji i Rozwoju Zalewu Zegrzyńskiego z siedzibą w Serocku.

 

Organizacja i uruchomienie Mobilnych Punktów Informacji Turystycznej” jest projektem   Stowarzyszenia na Rzecz Promocji i Rozwoju Zalewu Zegrzyńskiego” - dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego

 

 

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Polityka prywatności